Forum Origami Strona Główna Origami
sztuka składania papieru
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Taka ogólna pomoc.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Origami Strona Główna -> Pomoc
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nad-kompletowy
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 6

PostWysłany: Czw Wrz 02, 2010 9:44 pm    Temat postu: Taka ogólna pomoc. Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie. Już od dawna zabierałem się, żeby napisać na forum ale jakoś się nie udawało do tego czasu. Aż wreszcie chyba przyszedł odpowiedni moment ; P Mam do Was parę pytań i wątpliwości. Mam nadzieję, że będziecie mogli mi pomóc. Nie wiedziałem za bardzo gdzie umieścić ten post, bo moje pytania są z różnych powiedzmy dziedzin, ale chciałem by wszystko było w jednym miejscu i chyba najlepiej będzie tu. Z góry przepraszam że tak długo, ale wolałem wszystko od razu napisać. Zrobiłem akapity żeby lepiej się czytało ; )

Zacznę od tego, że orgiami zajmuje się już dość długo, w sumie od małego. Wiadomo – na początku były to żurawie, foki czy inne ptaszki i kwiatki, ale robiłem tego dość sporo. Potem przyszedł czas odpoczynku, i wreszcie kiedyś zupełnie przypadkiem natrafiłem w Internecie na zdjęcia Ancient Dragona. Od tego wszystko się z powrotem zaczęło, dawna pasja wróciła. Takim „poważnym” orgiami zainteresowałem się już jakiś czas temu, kilkanaście figurek już za mną, m. in. Skrzypaczka i Ikar Takashiego, Jednorożec, Pegaz, ‘Żółty Ptaszek( : P)’ i Płetwal Błękitny –chociaż on trochę nie wyszedł ; ) – Kamiyi lub Baby Grand, moja ulubiona figurka jak dotąd Patricii Crawford. I tak sobie kombinowałem po troszku, aż ostatnio trafiłem na prace Romana Diaza, moim zdaniem genialne. Lepsze od wszystkich Japończyków. Crane, Hippocanpus czy te wszystkie jego maski są świetne, tylko nie wiem jak zdobyć diagramy do tych figurek ; P I tu moja pierwsza prośba, czy może ktoś je ma i mógłby udostępnić?

Po drugie, ja ciągle robię figurki z takiego strasznie cienkiego papieru pakowego, kupionego na allegro (0,5m x 150m) i czasami wydaje mi się że jest zbyt cienki, albo coś (gramatura 40) bo np. Violinist w miejscu talii jakby nie wytrzymuje obciążenia i nieco się przekrzywia pod wpływem grawitacji, tak samo nóżki pianina Baby Grand… ; P nie wiem co z tym zrobić. No i wolałbym składać z jakiegoś bardziej profesjonalnego papieru a nie zwykłego szarego. Zawsze ładniej by figurki wyglądały. Czy nie wiecie gdzie mogę, najlepiej w Poznaniu, znaleźć sklep z takim papierem? Już bardzo długo szukam i na razie nici. Najbardziej zależałoby mi na papierze dwukolorowym, najlepiej w dodatku pomarszczonym, ale żadnym innym też nie pogardzę. Ewentualnie planuje wybrać się do pobliskiej kwiaciarni, lub lepiej, na giełdę kwiatową i kupić papier do pakowania kwiatów; jest cienki, ale dość „twardy?”, wzorzysty i najczęściej kolorowy.. Nie wiem tylko czy się nada. Co myślicie, czy ktoś może składał już z czegoś podobnego.

I jeszcze przy okazji: zawsze zastanawiam się skąd ludzie wiedzą z jakiego papieru będzie lepiej wykonać daną figurkę, czy z cieńszego, czy z grubszego, czy z lepiej trzymającego zgięcia czy wręcz przeciwnie. Czy zależy to od ilości i skomplikowaności(hmm.) zgięć? Nie wiem na czym to polega, a zawsze mnie to nurtowało i prosiłbym o wytłumaczenie tej sprawy jeśli można ; P Chciałbym wiedzieć jaki papier wybierać do jakich figurek, najbardziej właśnie do prac Romana Diaza.

I już chyba ostatnie, czy nie wiecie czy w ogóle istnieje diagram do Flaminga Phillipa Westa i Bottlenose Dolphina, nie wiem czyjego autorstwa, których zdjęcia można znaleźć na flickr.com?

Jeszcze raz przepraszam, że tak długo, mam nadzieję, że komuś będzie się chciało to czytać ; P Z góry dziękuję ; )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Magik
K2
<font color=#2B60DE>K2</font>


Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 394

PostWysłany: Czw Wrz 02, 2010 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ul. krakowska 22(chyba) w połowie drogi miedzy SB a AWF, sklep papierniczy, duzy wybor przeroznych formatow i gramatur (raczej grubsze od 70 gsm w gore) i w ciekawych kolorach (polecam marmurkowe 70 formatu a4 zaraz przy wejsciu Very Happy )

papier z kwiaciarni nadaje sie do bardziej skomplikowanych modeli (sa rozne rodzaje papieru, niektore pękaja - te sie nie nadaja, mozna poznac po bialym obramowaniu kartki) typu owady czy modele satoshiego ktore wymagaja cienkiech i wytrzymalych kartek

rozpowszechnianie i publikowanie bez zgody autora jego materiałow nie jest raczej mile widziane na tym forum, (szefowo tego nie czytaj Razz na priv mozesz sie z kims wymienic Razz )

co do wyboru papieru wzgledem modelu to juz chyba wyczucie Razz zawsze mozesz zlozyc model kilka razy probujac roznych papierow, i sprawdzic jakiego typu papier najbardziej ci odpowiada i nadaje sie do danej figurki Very Happy

_________________


Zagiąłem Cię Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
muffin
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 535

PostWysłany: Czw Wrz 02, 2010 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem tak odnośnie papieru to do skomplikowanych figurek najbardziej nadaje się cienki z powodu grubości papieru jaka powstaje z nałożenia się warstw.Im bardziej skomplikowany model ( duża ilość kroków w diagramie czy wiele linii na siatce zgięć <CP>) tym gorzej się składa;Bądź czasem jest to niewykonalne z małego formatu i grubego papieru.
Kwiaciarniany papier jest dobry gdyż cienki i wytrzymały.Nadaje się do trudnych modeli i nie jest drogi.
Co do kupna papieru "zawodowego" masz takie sklepy internetowe jak origami house czy origami - shop. Niestety nie należy to do zbyt tanich inwestycji.
Odnośnie wiotkości modeli to gotowy model można zaimpregnować ( najlepiej stosować Metylocelulozę >MC< czyli najprościej mówiąc klej do tapet.
Papier który posiadasz jest dobry. Możesz wykroić sobie kwadrat posmarować go MC i nałożyć na to prasowana bibułę. Wtedy uzyskasz papier 2-kolorowy. Jak widzę jesteś z Poznania to nic nie stoi na przeszkodzie aby się spotkać porozmawiać poskładać :hyhy:
Diagramy możesz uzyskać za pośrednictwem internetu bądź sklepów internetowych.
Co do flaminga nie wiem na pewno ktoś z forum udzieli ci informacji na ten temat
To chyba wszystko Smile Mam nadzieję, że lektura się przyda. Jakby co pisz na gg: 8972625 postaram się pomóc w miarę możliwości Very Happy

_________________
Pacjentka: A nie mo?na jako? inaczej zaj?? w ci???? Na przyk?ad...siadaj?c na desce sedesowej?
House(ironia): Oczywi?cie. Pomi?dzy tob? a desk? musia?by siedzie? jaki? facet, ale to mo?liwe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Dadi
Mistrz origami 2010
Mistrz origami 2010


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 369

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem dość ciekawym papierem jest Tissue foil domowej roboty.
Ja robię tak:
biorę folię i smaruję mokrym pędzelkiem wikol.
Na to kładziemy bibułkę niekarbowaną i suszymy.
Jeśli chcemy dwukolorowy to powtarzamy po drugiej stronie.
Nie jest to drogie a papier jest sztywny (więc zwierzaki stoją jak należy),cienki oraz super do modelowania.
Efekty zobaczysz w mojej galerii:
http://www.flickr.com/photos/45771332@N02/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nad-kompletowy
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 6

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magik, byłem niedawno w tym sklepie ale nic nie mieli właśnie ciekawego.. A A4 to za bardzo mnie nie interesuje, troszku małe są, tak przynajmniej 30x30 czy 40x40 żeby było, to by było okej ; ) Naprzeciwko Multikina 51 też jest taki sklepik, z tym że bardziej dla malarzy chyba, i tam również nic konkretnego nie znalazłem ; /


Civik, chodzi mi właśnie o taki bardziej dostępny i tańszy papier, bo ceny arkusza ze sklepów origami są jednak z innej planety ; P
Co do spotkania, to całkiem fajna inicjatywa. Nie wiem czy tutaj jakoś z forum się spotykacie? Jakieś konkretne miejsca? Bardzo chętnie spotkałbym się z kimś chętnym i bardziej doświadczonym ode mnie, bo mógłbym się jeszcze sporo nauczyć i dowiedzieć. Jednak za bardzo w tygodniu nie mam czasu, bo nowa szkoła i w ogóle, ale na przykład któregoś weekendu czemu nie ; )


Dadi,a czy potem, jak figurka jest złożona, papier się nie rozkleja? I czy od wikolu nie jest taki powiedzmy "miękki" i nieforemny? : P


Co do papieru jeszcze, konkretnie właśnie przykładu ze Skrzypaczką Takashiego, to ona niby ma sporo tych zagięć i jest wiele warstw na sobie, ale właśnie w miejscu talii i nieco wyżej oraz koło prawego ramienia (tego ze smyczkiem) konstrukcja jakby nie wytrzymuje wagi papieru.. Pewnie wiecie o co mi chodzi, ale postaram się jakoś wieczorem wstawić może zdjęcie, żeby rozwiać ostateczne wątpliwości ; P

Ewentualnie gdzie najlepiej zaopatrzeć się w papier do kwiatów? : P Kwiaciarnia? Giełda? Gdzieś indziej?

W każdym razie dziękuję bardzo za odpowiedzi, ale może ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć w temacie? Pozdrawiam : )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dadi
Mistrz origami 2010
Mistrz origami 2010


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 369

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Papier się nie rozkleja nawed po dłuższym czasie.
Oczywiście jeżeli dobrze skleisz.

Co do tej miękkości to masz rację więc polecam ten papier do modeli w których modelowanie dużo daje ( do skrzypaczki raczej się nie nada).
Ja składałem skrzypaczkę z papieru pakowego tylko z trochę większą gramaturą(80-100) więc był sztywnieszy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Magik
K2
<font color=#2B60DE>K2</font>


Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 394

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na wroclawskiej w polowie miedzy rynkiem a kupcem, jest sklep z artykulami papierniczymi tzn dlugopisy itp i tam maja fajny szary papier nie prazkowany, sztywny i dobry np do skrzypaczki (sam z tego zlozylem) chociaz moze byc za gruby dla np ryu zina Razz
_________________


Zagiąłem Cię Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
muffin
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 535

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę Magiku, że się rozpisujesz heh a tak może dla nowego kolegi umówimy spotkanie ? No chyba, że chciałby pojechać do Piły i poskładać z Arturem Biernackim :hyhy: Ale tu już od niego zależy
A w Poznaniu spotkać się można np Stary Browar, Galeria Malta lub wszędzie indziej gdzie maja duże stoły hehe

_________________
Pacjentka: A nie mo?na jako? inaczej zaj?? w ci???? Na przyk?ad...siadaj?c na desce sedesowej?
House(ironia): Oczywi?cie. Pomi?dzy tob? a desk? musia?by siedzie? jaki? facet, ale to mo?liwe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nad-kompletowy
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 6

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okej, dzięki. Poszukam tego sklepu na wrocławskiej ; P

A za Ryu Zina to na razie się nie zamierzam brać, t raczej jeszcze nie mój poziom tak samo jak Ancient Dragon i podobne ; ) Może później. Ale w Twojej galerii Magiku spotkałem bardzo przyjazną figurkę - R. Dorothy : D Widzę, że składana z siatki, a czy się czasem nie orientujesz czy można gdzieś spotkać się z diagramem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Magik
K2
<font color=#2B60DE>K2</font>


Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 394

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

diagramu poki co nie ma, i raczej chyba sie nie pojawi, jak chcesz mozemy na spotkaniu zlozyc kiedys, tylko bedziesz musial przyniesc kartke z precreasem na 40 Very Happy
_________________


Zagiąłem Cię Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nad-kompletowy
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 6

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakbyś mi tylko jeszcze powiedział co to jest "kartka z precreasem na 40" : D
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Magik
K2
<font color=#2B60DE>K2</font>


Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 394

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 9:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi o to bys zrobil siatke na kartce z podzialem na 40 w pionie i poziomie, cos jak u skrzypaczki takashiego Very Happy
_________________


Zagiąłem Cię Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nad-kompletowy
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 6

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 10:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale chodzi o narysowania na kartce czy złożenie? Chyba nie robiłem jeszcze czegoś takiego, ale mam nadzieję że nie będzie to zbyt wielkim problemem ; P
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
muffin
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 535

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli dzielisz kartkę w pionie na 40 i w poziomie na 40 Wink
_________________
Pacjentka: A nie mo?na jako? inaczej zaj?? w ci???? Na przyk?ad...siadaj?c na desce sedesowej?
House(ironia): Oczywi?cie. Pomi?dzy tob? a desk? musia?by siedzie? jaki? facet, ale to mo?liwe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Magik
K2
<font color=#2B60DE>K2</font>


Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 394

PostWysłany: Sob Wrz 04, 2010 5:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o zlozenie, pierwsze kroki skrzypaczki takashiego Razz
_________________


Zagiąłem Cię Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Haligami
Ekspert
<font color=yellowgreen>Ekspert</font>


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 1218

PostWysłany: Sob Wrz 04, 2010 7:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak ktoś ma broblem z podziałem na 40 to najpierw składa na 64 i odcina, takie drobne oszustwo, ale przynajmniej jest równo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
-_-
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 469

PostWysłany: Pią Wrz 17, 2010 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm tak jeszcze co do papieru 'profesjonalnego' w Polsce chyba lepszego od szarego pakowego nie znajdziesz a można z nim wyczyniać cuda na prawdę najlepszy przykład na to to Eric Joisel połowa modeli jest wykonana właśnie z tego papieru czasami sklejonego z folia aluminiowa.

Co do diagramów prac Diaza chyba jedyna informacja jakiej tu zabrakło to tytuł jego książki z wymienionymi pracami czyli "Origami For Interpretes"

_________________
Umiem złożyć piłkę Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Magik
K2
<font color=#2B60DE>K2</font>


Dołączył: 04 Lip 2008
Posty: 394

PostWysłany: Pią Wrz 17, 2010 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest jeszcze "origami essence"
_________________


Zagiąłem Cię Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nad-kompletowy
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 01 Wrz 2010
Posty: 6

PostWysłany: Nie Wrz 19, 2010 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. : ) Niestety na razie nic nie składam, nowa szkoła i jeszcze mniej wolnego czasu niż myślałem przez co nie mam za bardzo kiedy.. Zacząłem Hippocampusa, ale to na razie wszystko co zrobiłem przez tyle czasu. Ciągle jednak poszukuję jakiegoś ciekawego i kolorowszego papieru ; D Niedługo dam znać o dalszych postępach ; ) Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sandman72
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 3

PostWysłany: Wto Wrz 28, 2010 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam takie pytanie czy ktosumie złozyc ? http://www.origami-usa.org/node/695
Niby diagram znalazłem na pewnej rosyjskiej stronie ale nie bardzo idzie mi składanie ....moze jakis filmik? Z góry dzięks.

Edit (link poprawiłem, literówki, nazwę kraju sąsiada - również).
Z.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Origami Strona Główna -> Pomoc Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum