Forum Origami Strona Główna Origami
sztuka składania papieru
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Już plagiat czy jeszcze inspiracja?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Origami Strona Główna -> Origami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MarcinES
Pajarita
<font color=#2B60DE>Pajarita</font>


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 66

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 8:38 pm    Temat postu: Już plagiat czy jeszcze inspiracja? Odpowiedz z cytatem

Dłuuugo mnie w świecie ori nie było (praca + studia)... No - ale nieistotne.
Ostatnio w świecie ori zaniepokoiła mnie działalność Wietnamskiego Stowarzyszenia Origami (Vietnam Origami Group). mnie te moele wydają się cokolwiek "nieautorskie".

Shen Long VOG:
http://www.vietnamorigami.org/?view=auth&language=English&wot=17
Ryu Zin Satoshiego:
http://folders.jp/g/2005/0501.html

O ile przy Shen Longu sprawa jest jakoś wyjaśniona, o tyle cerber budzi już naprawdę mieszane uczucia...
http://i63.photobucket.com/albums/h121/vietnamorigami/Dao%20Cuong%20Quyet/IMG_0554.jpg
http://folders.jp/g/2005/0510.html

Rosemary też jakoś przypomina Housemaid Takashiego, ale co tam. Ja sam nie zarzuciłbym nic nikomu, gdyby nie brak cp do Rosemary i Cerberusa... (Shen Long jest tylko przykładem "inspiracji"). Ogólnie rzecz biorąc ja jestem troszkę przeciwko temu typowi origami - niech się rozwija samodzielnie! Bo nie wierzę, by tak uderzająco podobne proporcje modeli zostały uzyskane dwiema różnymi drogami...:/
Cona to społeczność forum?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rogacz
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 1099

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałem tą stronę ale wielkich kontrowersji we mnie nie wzbudziła. Jestem neutralny wobec 90% tego co widzę Razz
Powiem tak:
Ryu - Zin podchodzi bardziej pod plagiat
Cerber jest dla mnie inspiracją

ps; Weź pod uwagę Erica Joisela który diagramów do swoich cud (o ile się nie mylę) nie towrzy. To samo może się tyczyć do twórców inspirowanego Cerbera jeśli chodzi o cp
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MarcinES
Pajarita
<font color=#2B60DE>Pajarita</font>


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 66

PostWysłany: Nie Lis 04, 2007 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Primo: ja nie oceniłem tego jako plagiatu - bo nie mnie to oceniać, są specjaliści.
Secundo: z cp to widzisz Rogacz jest taka mała rzecz związana. Widziałeś fotki z np. ostatniej konwencji origami w origami (OUSA Convention)? Tam każdy model (z tego, co udało mi się zobaczyć)był opatrzony cp. Gdy ktoś wystawia swoją pracę to cp jest swojego rodzaju świadectwem jej autentyczności. Jak ktoś nie wierzy, że coś jest z jednej, nieprzecinanej kartki papieru - niech złoży. A jak model jest ledwie przeróbką innego, to po cp od razu to widać. Kamiya Satoshi na OUSA każdą swoją pracę opatrzył takim "znakiem wodnym" - pomimo, że nikt w jego kunszt nie wątpi. Tutaj np. ja wątpię (ale dowodów nie mam, więc nie rzucam bezpośrednich oskarżeń), bo modele są baaardzo podobne, a cp nie ma.

ps. a Joisel cp tworzy Smile I nawet diagramy do jego prac są Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rogacz
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 1099

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 1:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja na konwencji nie miałem możliwości być, niestety nie mogłem zaznać tej rozkoszy ,bo na wyjazd w najbliższym czasie mnie nie stać (Swoją drogą Gratuluje Ci szczęścia ,które takie możliwości przed Tobą odsłoniło a tak nawiasem: Widziałeś Langa i innych origamistów na żywo? : -D)
Oglądałem natomiast streszczenie konwencji na youtube, nie pamiętam niestety ani która to była , ani gdzie ,ani kiedy. Zrozumiałem natomiast(być może przekręciłem niestety i jeśli to się stało wybacz moje posty) jak Joisel mówił ,że nie chce być sławny / popularny i trudno jest mu napisać/narysować instrukcje do swoich modeli.(Swoją drogą gdzie można nabyć taki diagram do jego prac i czy wiesz jakie prace są zdiagramowane?)

Mi sądzić też nie przyszło ,wyrażam tylko swoje zdanie na temat podobieństw jakie podałeś w linkach (co w Polsce nie jest karalne Wink)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź (- ;
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
p@
Ekspert
<font color=yellowgreen>Ekspert</font>


Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 400

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 9:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wietnamczycy twierdzą,że są to prace oryginalne,ale trzeba będzie poczekać na cp,z drugiej strony dlaczego nie mieliby składać w oparciu o istniejące projekty,dzięki temu origami się rozwija,wielu kreatorów twierdzi ,ze tworząc własne projekty opierali sie na bazach innych modeli,tylko trzeba o tym wspomnieć.
_________________
pozdrowienia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MarcinES
Pajarita
<font color=#2B60DE>Pajarita</font>


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 66

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P@ - zgadzam się, chodzi mi tylko o to, że cerber to na pierwszy rzut oka jedynie inaczej wykończony model Satoshiego. Oczywiście nie mnie to oceniać, ale cp rozwiałoby wątpliwości. Nie podając cp konkluzja nasuwa się sama. Dlatego chciałem zapytać innych o opinię, bo ja mam naprawdę mieszane uczucia: świetnie by było, gdyby to była zupełnie inna figurka, ale wrodzony cynizm każe mi w to wątpić.
Rogacz - na konwencji nie byłem, ale na flickr jest sporo fotek, a diagram np. jeża Joisela znajduje się w dziale "Łowca diagramów" na origami.art.pl ;a narysować mu instrukcje faktycznie trudno - jego figurki są proste, acz "ekstremalnie wymodelowane". Trudno narysować diagram do modelowania.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rogacz
Wszechwiedzący?
<font color=blue>Wszechwiedzący?</font>


Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 1099

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, miałem na myśli jego syrene lub postacie ludzkie, o jeżu wiem.
A co do tych podejrzanych modeli. Popatrz na tego Cerbera i powiedz mi czy tyle łusek na grzebiecie to zasługa odpowiedniego wymodelowania czy lekkiego/dogłębnego przekształcenia projektu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MarcinES
Pajarita
<font color=#2B60DE>Pajarita</font>


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 66

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rogacz - Łuski, pazury, nawet skrzydła to w wielu przypadkach naprawdę drobna zmiana. Tzw. grafting. Gdzieś nawet o tym pisałem. To naprawdę nic trudnego Very Happy Ostatnio znowu projektuję (czas sobie począłem organizować) i takie chwyty przy naprawdę skomplikowanych modelach są raczej nieodzowne.

ps. ale osobiście to chciałbym (pisałem już...), żeby to był zupełnie inny model,ale nie kupię tego bez cp lub oświadczenia osoby, która złożyła któregoś z cerberów, że ten drugi jest zupełnie inny.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Terry
Pajarita
<font color=#2B60DE>Pajarita</font>


Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 79

PostWysłany: Wto Lis 06, 2007 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm... Chciałbym się właczyć do dyskusji. Jeśli o mnie chodzi to zgadzam sie po części z każdym, ale... zawsze jest jakieś ale... Kiedyś zrobiłem sobie na fizyce prostego konia. Banał, wykonany z bird base, nic szczegulnego... A puźniej znalazłem w sieci identycznego... Pech? A może szczęście ??
Inspiracja... Tak, to jest bardzo ważne, jeśli cerber, bo ten ryu zin z wietnamu jest do bani w poruwnaniu z tym Satoshiego, jest leprzą wersją wersji Sathoshiego to naprawde ciesze się że cos takiego zrobili, ale MUSZĄ wtedy zaznaczyć że to leprza wersja... Prawdopodobnie oni nawet sie zgadali i wymienili poglądy na temat swojich figurek... Ale niewiem jak bym sie zachował jakby ktoś zrobił leprzą wersje mojego osobistego modelu, a puźniej mówił że sam go wymyślił, więc niechce tego komentować....
A cp?? Z jednego cp można zrobić pare innych figurek, uwierz, kiedyś Ci udowodnie :d

_________________
Przepraszam wszystkich za moj? ortografie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arturori
Ekspert
<font color=yellowgreen>Ekspert</font>


Dołączył: 14 Mar 2006
Posty: 330

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 12:54 pm    Temat postu: Re: Już plagiat czy jeszcze inspiracja? Odpowiedz z cytatem

MarcinES napisał:
Dłuuugo mnie w świecie ori nie było (praca + studia)... No - ale nieistotne.
Ostatnio w świecie ori zaniepokoiła mnie działalność Wietnamskiego Stowarzyszenia Origami (Vietnam Origami Group). mnie te moele wydają się cokolwiek "nieautorskie".

Shen Long VOG:
http://www.vietnamorigami.org/?view=auth&language=English&wot=17
Ryu Zin Satoshiego:
http://folders.jp/g/2005/0501.html

O ile przy Shen Longu sprawa jest jakoś wyjaśniona, o tyle cerber budzi już naprawdę mieszane uczucia...
http://i63.photobucket.com/albums/h121/vietnamorigami/Dao%20Cuong%20Quyet/IMG_0554.jpg
http://folders.jp/g/2005/0510.html

Rosemary też jakoś przypomina Housemaid Takashiego, ale co tam. Ja sam nie zarzuciłbym nic nikomu, gdyby nie brak cp do Rosemary i Cerberusa... (Shen Long jest tylko przykładem "inspiracji"). Ogólnie rzecz biorąc ja jestem troszkę przeciwko temu typowi origami - niech się rozwija samodzielnie! Bo nie wierzę, by tak uderzająco podobne proporcje modeli zostały uzyskane dwiema różnymi drogami...:/
Cona to społeczność forum?



Nie ma żadnego plagiatu,Cerberus Satoshiego jest złożony z kwadratu , wietnamczyka z 23 kwadratów...a kazdy cerber niestety ma 3 głowy i 4 nogi.
Ryuzina Satoshi złożył z kwadratu, a wietnamczyk z paska,tylko skopiował sposób złożenia słusek..
to chyba nie plagiat..łatwo posadzić a wystarczy trochę poczytać w necie..
Artur

_________________
Arturori
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MarcinES
Pajarita
<font color=#2B60DE>Pajarita</font>


Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 66

PostWysłany: Sob Gru 01, 2007 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Artur - jak sprawdzałem w necie to jeszcze nie było cp cerbera.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arturori
Ekspert
<font color=yellowgreen>Ekspert</font>


Dołączył: 14 Mar 2006
Posty: 330

PostWysłany: Nie Gru 02, 2007 1:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też nie widziałem siatki cerbera wietnamczyka, poniewaz nie istnieje, ale czytałem na stronie wietnaczyka(galerii Flickr), że ten cerber jest złożony nie z jednego ale z 23 kwadratów różnej wielkości.
Pozrawiam Artur

_________________
Arturori
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Origami Strona Główna -> Origami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum