Forum Origami Strona Główna Origami
sztuka składania papieru
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak uczyć origami?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Origami Strona Główna -> Origami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chmielanka
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 7

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 6:41 pm    Temat postu: Jak uczyć origami? Odpowiedz z cytatem

Od roku prawie składam z dziećmi origami, z różnym skutkiem. Chciałabym się podzielić moimi spostrzeżeniami i przede wszystkim trochę się rozwinąć z Waszą pomocą. Czy jest tu ktoś, kto ma jakieś doświadczenie w tej dziedzinie?? Moje dzieci mają 7-9 lat i ostatnie arcydzieła w ich wykonaniu to:
robot z Orilandu (ten po lewej jest Zuzi, 8 lat; trochę gnieciuch i jeszcze nie jest skończony, ale duma jest)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a430603936db081f.html
modele Fuse:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f7bab992c935b64b.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f07b5ae90703840f.html

I pierwsze pytanie: jakie komendy stosujecie przy składaniu? Jakoś nie umiem znaleźć polskich odpowiedników angielskich komend, które byłyby zrozumiałe dla dzieci i dla dorosłych. Stosujemy kod, który tylko my rozumiemy, np. "podwójna szafa" ale chciałabym, żeby znali podstawowe określenia.[/img]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Haligami
Ekspert
<font color=yellowgreen>Ekspert</font>


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 1218

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam, że super składają twoje dzieciaki. Robota z maluchami nie składałam, ale udało sie zrobić różne kusudamy Tomoko Fuse (takie wiązane w środku). Ponieważ jestem matematykiem, więc używałam języka bardzo precyzyjnego, powoli wprowadzając pojęcia matematyczne. Dzieci bardzo szybko je przyswajają i stają się dla nich bardzo oczywiste (co jest dodatkową zaletą dla nich, bo potem w starszych klasach na matmie już wiedzą o co chodzi i nie sprawia im to problemów). Nazwy baz wykorzystuję według opracowania PTO, choć spokojnie można wprowadzac po angielsku (przynajmniej nie mają potem problemów z diagramamami zagranicznymi).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Chmielanka
Nowicjusz
<font color=#2B60DE>Nowicjusz</font>


Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 7

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jedno pytanie metodyczne: od czego najlepiej zaczynać? Robić prościutkie modele (mało atrakcyjne dla dzieci) czy ćwiczyć "na sucho" podstawowe zgięcia potrzebne do danego modelu i zrobić coś fajnego? Ja zaczynałam pierwszą metodą i wykruszyło mi się mnóstwo dzieciaków, a drugą nie próbowałam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Haligami
Ekspert
<font color=yellowgreen>Ekspert</font>


Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 1218

PostWysłany: Wto Maj 18, 2010 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest też sporo łatwych atrakcyjnych modeli. Zauważyłam, że trudne są dla mniejszych dzieci zagięcia typu "lody" (bok do przekątnej). Do wyćwiczenia tego są bardzo fajne proste łabędzie i dinozaur. Potem można zrobić żurawia i kilka rodzai kwiatów. Jako pracę grupową modułki chińskie. Potem przeszłam do kusudam. Tu jest ich cała masa, nawet bardzo proste. Z maluchów można bardzo dużo wycisnąć, tylko trzeba mocno zwracać uwagę na precyzyjność i dużo chwalić Smile
Bardzo atrakcyjne dla dzieci są grzybki Vincentego Floderera składane techniką crumplingu (w dziale nasze prace są zdjęcia i link do składania).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Origami Strona Główna -> Origami Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum